Četiri programske celine delovanja Fondacije BFPE za odgovorno društvo
Programske celine
Istaknuti programi i aktivnosti
Beogradski bezbednosni forum; Dijalog za budućnost; Balkanski dijalozi; Beogradski dijalozi; Regionalna akademije za demokratiju; Žene Balkana za nove politike; Ženska liderska akademija; Zelena poslanička grupa; Godišnji seminar; Kroz inovacije do poverenja i promene svesti; Regioni… – samo su neki od formata putem kojih smo protekle dve decenije ostvarivali društveni uticaj.
Rezultati Fondacije BFPE za odgovorno društvo u 2023. godini
16
39
998
14
23
3
2
1
2
Političko obrazovanje – izgradnja kapaciteta
Razvoj jednog društva je neraskidivo vezan za obrazovanje, kao i izgradnju individualnih kapaciteta. Od svog osnivanja, BFPE je posvećen političkom obrazovanju i izgradnji kapaciteta aktera i akterki koji će biti angažovani na mestima na kojima se kreiraju politike i donose odluke.
Izgradnja demokratske političke kulture, vladavine prava, osnaživanje institucija, razumevanje odgovornosti za učešće u javnom životu i stvaranje poverenja građana i građanki prema političkim akterima i akterkama i institucijama, ravnopravno učešće u donošenju odluka, ali i vođenje dijaloga samo su neke od tema koje BFPE posvećuje pažnju kroz svoje programe.
Okupljanjem predstavnika/ca različitih političkih opcija, kao i predstavnika/ca različitih nivoa odlučivanja, uključujući i predstavnike civilnog društva, privrede, medijskih, obrazovnih i kulturnih institucija stvaraju se nove konstruktivne veze koje olakšavaju transformaciju srpskog društva.
Kroz niz aktivnosti BFPE doprinosi uspostavljanju održivih demokratskih institucija i konsolidaciji demokratije i vladavine prava, naglašavajući interes različitih relevantnih aktera/akterki i nužnost njihovog aktivnog učešća u donošenju najznačajnijih javnih politika.
Negovanjem mreža koje nastaju tokom realizacije interaktivnih obrazovnih programa BFPE motiviše i podstiče učesnike i učesnice da znanje stečeno tokom tih programa bude pretočeno u realne i konkretne akcije u dnevno političkoj praksi.
Podsticanje društvenog dijaloga
Rad na dobrom upravljanju i izgradnji lokalne demokratije podrazumeva unapređenje saradnje i izgradnju poverenja između različitih aktera/akterki, neretko na polarizovanim stranama, kroz podsticanje dijaloga, kao i otvaranje novih kanala za dijalog. BFPE kroz niz različitih programa i projekata direktno uključuje političke i druge aktere/ke u dijalog o ključnim demokratskim principima i vrednostima i praksi.
BFPE stvara prilike za jednako učešće različitih grupa u političkim procesima i odlučivanju na svim nivoima, a kako bi se doprinelo stvaranju istinski odgovornog i otvorenog društva. Učenjem kroz dijalog raste i poverenje među zainteresovanim stranama.
Okupljanje različitih relevantnih aktera i akterki i mogućnost podsticanja konstruktivnog dijaloga predstavlja jednu od najznačajnijih karakteristika rada BFPE-a.
Donosioci i donositeljke odluka otvoreni za učešće građana i građanki i teže istinskoj saradnji i razmeni mišljenja i uključivanju različitih aktera i akterki, kako na nacionalnom tako i na lokalnom nivou, mogu osigurati sistemski pristup u procesu pokretanja promena i angažovanje svih zainteresovanih strana u konstruktivnom dijalogu.
Dobra informisanost i upućenost onih koji donose odluke omogućava postavljanje temelja za razvoj društva.
Istaknuti projekti
- Dijalozi u Srbiji – procena potreba lokalne biznis zajednice
- ROMACTED II – Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja Roma na lokalnom nivou
- Jačanje parlamentarne demokratije i inkluzivnog političkog dijaloga
- Aktivni građani – bolje društvo: zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju u Srbiji
- Od mog grada mojoj zemlji: kako osigurati razvoj Srbije
- Borba protiv nasilja (u porodici) sistemski počinje na lokalu
- Žan Mone mreža – Aktivno građanstvo: promocija i unapređenje inovativnih demokratskih praksi na Zapadnom Balkanu
- Za više žena na mestima odlučivanja
Ciljevi održivog razvoja
Ciljevi održivog razvoja predstavljaju globalni plan čijim bi se ostvarivanjem okončalo ekstremno siromaštvo, smanjila nejednakost na globalnom nivou i podstakla zaštita planete do 2030. godine. Usmereni su na razvoj koji zadovoljava postojeće potrebe, bez ugrožavanja budućih generacija, i podrazumeva kako političku i ekonomsku, tako ekološku i kulturološku održivost.
Kroz različite programe BFPE doprinosi boljem informisanju, promeni svesti i uključivanju javnih ličnosti, istraživača, predstavnika privrede ali i građana i građanki u javne debate o energetskoj efikasnosti, obnovljivim izvorima energije, pravednoj energetskoj tranziciji, zelenoj ekonomiji, obezbeđivanju učešća građana/građanki u borbi protiv klimatskih promena i podsticanju mnogo bolje saradnje svih aktera/akterki koji su uključeni u kreiranje i primenu odgovornije i obuhvatnije politike održivog razvoja.
Takođe, prateći i učestvujući, koliko god je to moguće za predstavnike organizacija civilnog društva, u kreiranju javnih politika BFPE i sam utiče na osmišljavanje, kreiranje i sprovođenje različitih javnih politika.
Značaj osvajanja novih znanja i osvešćivanje donosilaca odluka, njihova spremnost da se posvete radu na ovim problemima, kao i omogućavanje da lokalna zajednica uzme aktivno učešće i postane partner u ovim procesima doprinosi stvaranju sinergija i održivog decentralizovanog i demokratskog razvoju.
„Da niko ne bude izostavljen“ je ideja vodilja i kada govorimo o izgradnji održivog društva, a samim tim i održive demokratije.
Istaknuti projekti
- Udahnimo budućnost – osnaživanje mladih u zagovaranju za čist vazduh
- Jačanje kapaciteta neformalnih Zelenih poslaničkih grupa iz zemalja Jugoistočne Evrope o energetskim i transportnim ciljevima u skladu sa politikom EU
- Zelena stolica
- Povećan angažman odbornika u 5 gradova u Srbiji u bavljenju zelenim politikama kroz prenošenje znanja iz Zelene poslaničke grupe Narodne Skupštine RS
- Ka novim partnerstvima u borbi za čist vazduh, zdravu životnu sredinu i zaštitu javnog zdravlja
- Održiva reintegracija Roma povratnika i interno raseljenih lica u Niškoj Banji kroz stambeno i ekonomsko osnaživanje
- Lokalno umrežavanje za održivi razvoj (LNSD)
Međunarodna, regionalna i multilateralna saradnja u kontekstu evropskih integracija
Više od dve decenije okupljamo one koji donose odluke, one koji te iste odluke sprovode, tumače i kritikuju, podstičući njihovo odgovorno postupanje, u kontekstu podrške našoj zemlji i celom regionu na putu ka članstvu u EU.
Kreiranjem različitih platformi za dijalog i saradnju ključnih aktera u Evropi i regionu omogućavamo prostor za razmenu mišljenja, predlažemo rešenja, podstičemo dobrosusedske odnose, omogućavamo bolje upoznavanje i razumevanje različitih strana, kao i njihovih potreba.
Podržavanjem različitih inicijativa i formata podstičemo uspostavljanje poverenja kroz intenzivan dijalog svih relevantnih aktera u regionu, stavljajući akcenat na regionalnu saradnju kao neophodan preduslov za održivi razvoj i demokratiju.
Takođe, analizom politika, trendova i uticaja doprinosimo razumevanju međunarodnih i regionalnih odnosa, sa posebnim osvrtom na geopolitičke aktere koji su aktivni na prostoru Zapadnog Balkana.
Istaknuti projekti
- Kina u našem dvorištu: Razumevanje kineskog autoritarnog uticaja
- Balkanski dijalozi
- Evropeizacija u susretu sa demokratijom odozdo: Zapadni Balkan u potrazi za novim evropskim i demokratskim momentumom WB2EU
- Beogradski bezbednosni forum
- Trendovi Zapadnog Balkana – Istraživanja putanja za region
- Žene Balkana za nove politike