Skip to main content
search

Kada organizacije  građanskog društva razmatraju tzv. normalizaciju u odnosima Beograda i Prištine, ili Srbije i Kosova, više kontakata između različitih profesionalnih grupa uvek je među prioritetima.  Tako su se u okviru projekta „Kroz saradnju i inovacije do promene svesti“ koji sprovode Beogradski fond za političku izuzetnost i fondacija Transkonflikt Srbija iz Beograda, Demokratija za razvoj iz Prištine i Aktiv iz Kosovske Mitrovice, nakon arhitekata, urbanista i programera, sastale i preduzetnice – za koje je oganizovana trodnevna poseta i učešće na regionalnom Sajmu privrede Zapadne Srbije (SPREG 2018) u Valjevu.

Zajedno sa privrednicama iz valjevske, šabačke i čačanske regije, gošće iz Prištine i Kosovske Mitrovice imale su priliku da predstave svoje proizvode i usluge posetiocima Sajma. Uglavnom je reč o vlasnicama ili direktorkama mikro ili malih preduzeća – ugostiteljskih objekata, izrade nakita, modnih studija, salona lepote, ali i srednjih preduzeća iz oblasti prehrambene industrije i hotelijerstva. Interesovanje su za dolazak privrednica iz Prištine, Mitrovice, Zvečana i Leposavića pokazali i RTS i televizija „Vujić“ iz Valjeva.

Profesorka francuskog jezika i književnosti u jednoj srednjoj i jednoj osnovnoj školi u okolini Kosovske Mitrovice, Vesna Tanić, vrlo uspešno se bavi i modom. „Po povratku iz Francuske želela sam da osim rada u školi započnem i sopstveni biznis. Kako sam u Parizu završila master studije menadžmenta, rešila sam da otvorim modni salon. Danas studio Artis zapošljava dve radnice, a uskoro započinjem i sa projektom obuka za modne krojače za nezaposlene žene i devojke koje završe tekstilne škole, a nemaju neophodno iskustvo da bi dobile posao u struci. Ovaj dolazak u Šabac i Valjevo iskoristila sam da se povežem sa ženama koje vode ista ili slična preduzeća poput modnog studija Enettah iz Valjeva.“

Adelina Mehmeti, vlasnica luksuznog hotela Nartel u neposrednoj blizini Autobuske stanice u Prištini već poznaje određen broj žena iz Valjeva. „Nekoliko godina bila sam deo projekta koji je rezultirao osnivanjem Zajedničkog foruma žena Srbije i Kosova, međutim do sada nisam učestvovala ni na jednom sajmu u Srbiji. Za poslovnu saradnju najinteresantnija su mi srpska preduzeća koje se bave proizvodnjom tekstila.“

Osim izlaganja svojih proizvoda, usluga i promotivnog materijala na Sajmu, grupa od ukupno 16 kosovskih preduzetnica (12 iz Kosovske Mitrovice i 4 iz Prištine) imala je priliku da se u četvrtak, 29. marta sastane sa predstavnicama Gradske uprave grada Šapca, načelnicom odeljenja za lokalni ekonomski razvoj, Violetom  Šestić i načelnicom odeljenja za društvene delatnosti Bojanom Mladenović.

Prema rečima Violete Šestić, Šabac je već sarađivao sa zajednicama na Kosovu, i to kroz projekat “RELOAD” – Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu, koji takođe finansira Evropska Unija, a sprovodi UNDP. Ona smatra da slični projekti doprinose smanjivanju političkih i društvenih tenzija kroz povezivanje i umrežavanje ljudi i poslovnih subjekata.“

Poslednjeg dana gošće su posetile prodajni objekat preduzeća Nenateks iz Šapca, vlasnice Nataše Tomić, firme koja uspešno posluje već dvadeset i osam godina, a prisutna je i na tržištu EU: „Firma Nenateks je osnovana 1990. i bavi se proizvodnjom i prodajom kućnog tekstila, a i proizvodni i prodajni objekat smešteni su u Šapcu. Naši glavni klijenti su hoteli, a na tržište Evropske Unije na koje naročito izvozi posteljine za dečje krevetiće. Posebna pažnja se obraća visoko kvalitetnim materijalima koji se koriste. Mogu slobodno reći da zadržavamo postojeće kupce, ali i da dobijamo nove, pa nam se i kapacitet proizvodnje i asortiman proširio. Drago mi je što sam deo ovog projekta, jer je ovo odličan način da se upoznajemo. Veoma je bitno kada izađete na novo tržište da tamo imate neki lični kontakt, a ja posle ovog vikenda smatram da sam u Prištini i Kosovskoj Mitrovici stekla prijateljice koje mi mogu pomoći i preporučiti moje proizvode.“

Koordinatorka Zajedničkog foruma žena Srbije i Kosova*, Ljubica Marković, predsednica Udruženja žena Eve iz Valjeva, ističe kako je „partnerska podrška organizacija koje sprovode ovaj projekat omogućila da ostvarimo vidljiv rezultat, dobru i uspešnu radnu energiju. Prijateljstvo, koje za neke od učesnica traje već pet godina, uspelo je da na konkretnim primerima pokaže važnost dijaloga, čak i u naizgled nemogućim uslovima, ali i da su staze već „utabane“ za nove privrednice koje nam se pridružuju. Rezultat našeg rada u prethodnih pet godina je vidljiv, kontakti su opstali i ovih dana smo se srele kao prave prijateljice i pouzdani saradnici, sa maksimalnim poverenjem i bez ikakve sumnje u dobre namere druge strane. Takođe, praksa posećivanja firmi preduzetnica potvrdila je da se konkretni poslovi sklapaju neposredno i bez smetnji. Naš zajednički nastup na Sajmu privrede SPREG bio je veoma zapažen i pokazao je da žensko preduzetništvo opstaje uz sve nedaće i da su putevi poslovnog povezivanja i komunikacije otvoreni. Ostaje nam da razmislimo i svi zajednički radimo da obezbedimo podršku za inicijativu koja je ovom prilikom u Valjevu izrečena od strane naših gošći iz Crne Gore (Vera Leković) i Slovenije (Jadranka Stričević) oko realizacije sureta poslovnih žena sa prostora bivše Jugoslavije  koja bi obezbedila da snagu ženskog preduzetništva uvećaju mere ekonomskih politika svih zemalja a da žene svojom energijom doprinesu pozitivnim trendovima razvoja i stabilnog, srećnog života na ovim prostorima.“

Regionalno privredno povezivanje izuzetno je važan faktor stabilnosti i ekonomskog razvoja Srbije. Ovo je prvi od četiri sajma privrede koji ćemo organizovati u okviru projekta “Promene svesti”. Uprkos činjenici da se ostali predviđeni sajmovi neće isključivo baviti ženskim preduzetništvom, svesni smo značaja koji ekonomsko osnaživanje žena ima za napredak čitavog regiona. Zbog toga ćemo se truditi da i na ostalim sajmovima žene, koliko god je to moguće, budu jednako zastupljene.

Vladimir Ninković, Transkonflikt Srbija

Reportaža je nastala u okviru projekta “Kroz inovacije do poverenja i promene svesti”, koji uz podršku EU sprovode organizacije civilnog društva BFPE, Transkonflikt, D4D i Aktiv.

Close Menu