Ciljevi održivog razvoja predstavljaju globalni plan čijim bi se ostvarivanjem okončalo ekstremno siromaštvo, smanjila nejednakost na globalnom nivou i podstakla zaštita planete do 2030. godine. Usmereni su na razvoj koji zadovoljava postojeće potrebe, bez ugrožavanja budućih generacija, i podrazumeva kako političku i ekonomsku, tako ekološku i kulturološku održivost.
Kroz različite programe BFPE doprinosi boljem informisanju, promeni svesti i uključivanju javnih ličnosti, istraživača, predstavnika privrede ali i građana i građanki u javne debate o energetskoj efikasnosti, obnovljivim izvorima energije, pravednoj energetskoj tranziciji, zelenoj ekonomiji, obezbeđivanju učešća građana/građanki u borbi protiv klimatskih promena i podsticanju mnogo bolje saradnje svih aktera/akterki koji su uključeni u kreiranje i primenu odgovornije i obuhvatnije politike održivog razvoja.
Takođe, prateći i učestvujući, koliko god je to moguće za predstavnike organizacija civilnog društva, u kreiranju javnih politika BFPE i sam utiče na osmišljavanje, kreiranje i sprovođenje različitih javnih politika.
Značaj osvajanja novih znanja i osvešćivanje donosilaca odluka, njihova spremnost da se posvete radu na ovim problemima, kao i omogućavanje da lokalna zajednica uzme aktivno učešće i postane partner u ovim procesima doprinosi stvaranju sinergija i održivog decentralizovanog i demokratskog razvoju.
„Da niko ne bude izostavljen“ je ideja vodilja i kada govorimo o izgradnji održivog društva, a samim tim i održive demokratije.
Svi programi u okviru ove celine:
BFPE nudi programe koji su sveobuhvatni i prilagođeni stvarnim okolnostima rada, te izazovima koji postoje na lokalnom i nacionalnom nivou vlasti, ceneći iskustva svojih polaznika i izbegavajući ex cathedra pristup.