Seminar ‘Manjinska prava i institucionalni aranžmani: u potrazi za boljim rešenjima’ počeo je u četvrtak, 26. juna u Prištini.
Nakon uvodnih razmatranja i reči dobrodošlice, Flora Čitaku, ministarka za evropske integracije Kosova, otvorila je RAD seminar. Marko Savković, izvrsni direktor RAD-a, izrazio je nadu da će seminar omogućiti iskreno razmatranje činjenica o dosadašnjem procesu dijaloga između Prištine i Beograda. Leonora Krieziju, domaćica seminara i izvršna direktorka Instituta za političke studije iz Prištine, pozdravila je više od 45 učesnika, dok je ministarka održala govor o važnosti evropskih integracija za ceo region.
Drugi dan bio je posvećen konceptu ‘podele vlasti’ kao nacina ukljucivanja manjinskih zajednica u institucije. Stefan Volf, profesor na Birmingemskom univerzitetu, govorio je o ovom modelu, kao i konkretnoj primeni ovog modela na Kosovu. Da li koncept ‘podele vlasti’ zaista može da funkcioniše, bio je predmet rasprave među učesnicima.
G. Volf je tvrdio da u kombinaciji liderstva, diplomatije i dobrog institucionalnog aranžmana, ‘podela vlasti’ može da funkcioniše. On je potkrepio svoje argumente primerima iz Severne Irske, Sudana i Bosne i Hercegovine, na kojima je objasnio zašto u nekim slučajevima ovaj koncept funkcioniše, dok u drugim ima ulogu samo-ispunjujućeg proročanstva.
Stefan Wolf at #RADWB in Pristina: You believe power sharing will bring a perfect system and expect people will catch up. Be realistic.
Drugu prezentaciju je držao g. Albin Kurti, lider političkog pokreta ‘Samoopredeljenje’.
On je objasnio skorašnja politička dešavanja na Kosovu, i kritikovao elitistički model integrisanja srpske zajednice u društvo. Diskusiju je podstakao idejom da bi ljudi, a ne predstavnici morali biti integrisani u društvo, dok akcenat treba biti na ekonomskom razvoju pre nego na pomirenju. Njegov govor je izazvao brojna pitanja i reakcije učesnika koji su bili zainteresovani za proces privatizacije na Kosovu, uključivanja mladih u društvene pokrete i ‘uvoza’ važnih koncepata.
Tokom popodneva, učesnici su prezentovali kako u praksi izgleda zaštita manjinskih prava u njihovim zemljama. Ledijo Braho, Melita Muli, Bojan Stanić, Vilma Petkovska, Enis Imamović, Mirko Stanić i Enđeluše Morina su dali svoje uvide u pravni i strateški okvir zaštite manjinskih prava. Dok su neki modeli ocenjeni kao uspešni, drugi su bili kritikovani. Najzad, predložena su i neka rešenja za poboljšanje položaja manjina.
Mozda i najzanimljivije prezentacije ticale su se prepreka koje onemogućavaju dobro funkcionisanje Nacionalnih manjinskih saveta u Srbiji, kao i prepreka za punu decentralizaciju na Kosovu.
We discuss basic services delivery, fiscal and economic centralization and property issues as main obstacles to decentralized Kosovo.
Treći dan seminara počeo je panelom ‘Bilateralni ugovori i sporazumi – Sporazum između Beograda i Prištine: mirniji put za manjine?’. Diskusiju je moderirao prošlogodišnji učesnik i alumnista RAD-a, g. Ramadan Ilazi, uz učešće g. Iana Klifa, Ambasadora Velike Britanije na Kosovu, g. Blerima Šale, koordinatora dijaloga između Beograda i Prištine i g. Sonje Liht, predsednice BFPE. Najvažnija ideja panela bila je da je proces elitistički, i da je veoma važno da se spusti do građana.
Similarities between the EU integ. and the Dialogue process: they both belong to elites, and need to be trickled-down
Moguće je da je priroda procesa ‘tri koraka napred, dva nazad’, međutim niko ne treba da potceni važnost Sporazuma između Beograda i Prištine, zaključeno je na panelu.
Naš program nastavljamo sa predavanjem o manjinskim pravima i tranzicionom pravdom g. Zorana Pusića, predsednika Građanskog komiteta za ljudska prava, nakon čega će uslediti studijska poseta Prizrenu.
Kako je izgledala naša poseta Prizrenu, možete videti ovde.