U sastavu projekta Lokalno umrežavanje za održivi razvoј (LNSD), u saradnji sa Kosovskom fondacijom za otvoreno društvo iz Prištine, BFPE trenutno organizuje studijsku posetu gradu Rijeci u Hrvatskoj.
Ovaj projekat ima za cilj da unapredi saradnju na lokalnom nivou između Srbiјe i Kosova*, doprinese razvoјu demokratskog diјaloga o pitanjima od značaјa za održivi razvoј, doprinese izgradnji ljudskih kapaciteta kroz podizanje svesti i sticanje novih znanja osoba iz lokalnih samouprava, organizacija civilnog društva u lokalnim zajednicama, predstavnika akademske i poslovne zaјednice, kao i da inicira i razviјa komunikaciјu i saradnju između donosilaca odluka lokalnih zajednica u Srbiјi i na Kosovu.
Realizacija projekta je započela odrzavanjem prvog seminara krajem juna 2013. godine, nastavljena drugim seminarom početkom oktobra (na Kosovu*), treći je sredinom decembra održan u Srbiji, a četvrti seminar (na Kosovu*) će biti realizovan u maju 2014. godine. Jedna od najznačajnijih aktivnosti u okviru projekta je studiјska poseta Gradu Rijeci u Republici Hrvatskoj.
Prvog dana studijske posete učesnike seminara je pozdravio zamenik gradonačelnika Rijeke, Marko Filipović, a potom im je predstavljen rad samog grada na polju energetskog razvoja. Razvojnu strategiju Grada Rijeke predstavila je dr Nataša Zrilić,savetnica gradonačelnika. Učesnicima seminara je zatim predstavljen rad Regionalne energetske agencije i preduzeća Energo d.o.o.
Narednog dana, učesnici su posetili Županijski centar za upravljenje otpadom Marišćina, odlagališta otpada Viševac i odlagališta opasnoga otpada Sovjak i upoznali se sa radom Luke Rijeka.
Učesnici su izrazili posebno interesovanje za mogućnost korišćenja energije koja bi se mogla dobiti preradom otpada, kao i koliko su daleko ova odlagališta otišla u primeni standarda za odlaganje otpada koja je propisala Evropska unija. Načelnica opštine Viškovo, na čijoj teritoriji se nalaze odlagališta, Sanja Udović, je na radnom ručku istakla značaj regionalne saradnje kako u ovim, tako u svim ostalim pitanjima u oblasti održivog razvoja. Na kraju dana posetili smo kompleks bazena Kantrida, kao primer dobre prakse javno-privatnog partnerstva u kome je primenjen kogeneracijski energan.
Završni dan studijske posete započeo je odlaskom u Lučku upravu Rijeke gde su glavna tema razgovora bili projekti koje Luka sprovodi, a koji se odnose na energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine. Predstavnici Lučke uprave su govorili i o značaju koji Luka ima za privredu grada. Potom su riječki gradonačelnik Vojko Obersnel i njegov zamenik Marko Filipović priredili prijem za članove naše studijske grupe. Gradonačelnik Obersnel je posebno istakao razvoj civilnog društva u Gradu Rijeci, kao i saradnju koju grad ima sa civilnim sektorom u oblasti održivog razvoja. Gradonačelnik izrazio uverenje da će primeri i iskustva koja su učesnici posete videli u Rijeci biti od koristi posebno predstavnicima lokalnih samouprava u daljem razvoju svojih lokalnih zajednica, kao i u procesu približavanja Evropskoj uniji.
Nekoliko učesnika sa Kosova je izrazilo želju da poseti Odeljenje za urbanizam Grada Rijeke, što su im domaćini omogućili.
Ovaj projekat finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji.