Pet programskih celina delovanja Fondacije BFPE za odgovorno društvo
Programske celine
Platforme za razgovor o spoljnoj politici i izazovima bezbednosti
Istaknuti programi i aktivnosti
Beogradski bezbednosni forum; Dijalog za budućnost; Balkanski dijalozi; Beogradski dijalozi; Regionalna akademije za demokratiju; Žene Balkana za nove politike; Ženska liderska akademija; Zelena poslanička grupa; Godišnji seminar; Kroz inovacije do poverenja i promene svesti; Regioni… – samo su neki od formata putem kojih smo protekle dve decenije ostvarivali društveni uticaj.
Rezultati Fondacije BFPE za odgovorno društvo u 2022. godini
43
1536
20
19
3
BFPE liderski program
Potreba za razvojem kapaciteta nosilaca političkih funkcija u Srbiji nikada nije bila veća. Bez obzira na to kada će Srbiјa ući u EU, oni koji je vode moraju da budu spremni i sposobni da ravnopravno učestvuju u evropskim i međunarodnim debatama.
Rastućim zahtevima procesa pristupanja, koji čine dominantan okvir za modernizaciju našeg društva, prilagodili smo metode i sadržaje političke edukacije.
BFPE nudi programe koji su sveobuhvatni i prilagođeni stvarnim okolnostima rada, te izazovima koji postoje na lokalnom i nacionalnom nivou vlasti, ceneći iskustva svojih polaznika i izbegavajući ex cathedra pristup.
Platforme za razgovor o spoljnoj politici i izazovima bezbednosti
Naša bojazan je da čitavom regionu Zapadnog Balkana – odnosno, Jugoistočne Evrope – preti da postane periferija, oslabljena brojnim bilateralnim sporovima, bez stvarne mogućnosti da utiče na globalna dešavanja. Verujemo kako u kontekstu novih blokovskih podela, kontinuirane ekonomske nesigurnosti i rasta popularnosti populističkih i ekstremnih političkih opcija, potreba za takvim dijalogom koji je stalan i otvoren za drugačija mišljenja nikada nije bila veća.
BFPE zato okuplja političarke, think-tankerke, aktiviste i aktivistkinje, one koji odluke donose, sprovode, tumače i kritikuju; suočava ih sa posledicama nečinjenja; i nastoji sve zajedno izvesti iz “zone komfora” kako bi podstakao debatu koja će voditi ka rešenjima.
Životna sredina i energetska politika
U cilju očuvanja i razvoјa čitave planete i naјvažniјih vrednosti od kojih zavisi čovečanstvo, moramo se baviti izazovima klimatskih promena, gubitka biodiverziteta i vezom sa održivim razvoјem, te јoš uvek široko rasprostranjenim siromaštvom. Ovim globalnim problemima Srbija se na nivou politika obraća, pre svega, u okviru poglavlja 27 (posvećenog životnoj sredini) i poglavlja 15 (posvećenog energetici) pregovora o pristupanju EU.
Bez održivog korišćenja energiјe i ozbiljnih napora čitavog društva u zaštiti životne sredine čiji smo svi deo i i od koje zavisimo, nemoguće je sačuvati održivu demokratiјu.
To јe razlog zašto BFPE insistira na nastojanjima da se podigne svest i znanje o energetskoј efikasnosti, obnovljivim izvorima energiјe, zelenoj ekonomiјi, obezbeđivanju učešća građana i podsticanju mnogo bolje saradnje svih aktera koјi su uključeni u kreiranje i primenu odgovornije i obuhvatnije energetske politike.
Zapadni Balkan koji napreduje zajedno
Zajedno sa partnerima, okupljamo donosioce odluka, koje pozivamo na odgovorno ponašanje; predlažemo rešenja za bilateralne sporove na širem prostoru Zapadnog Balkana i Jugoistočne Evrope; gradimo dobrosusedske odnose; pomažemo da se bolje upozna i razume „druga strana“ i njene potrebe.
Socijalna inkluzija i lokalni razvoj
Društvene grupe ne moraju nužno biti manjinske da bi bile ugrožene, diskriminisane ili uskraćene u odlučivanju. Svedoci smo okolnosti u kojima pripadnici velikih, pa i većinskih delova društva ne poseduju ravnopravne uslove za donošenje društveno relevantnih odluka, učešće u političkom životu u državi, ali i svojoj opštini. Linije diskriminacije su mnogostruke, te se tako osoba može naći u nepovoljnoj poziciji na osnovu svojih fizičkih ili nacionalnih obeležja, ili mesta prebivališta.
Otvaranje prilika za jednako učešće ovih grupa u političkom procesu i odlučivanju, na tržištu rada, kao i u institucijama obrazovanja na svim nivoima vidimo kao nužan uslov za konsolidaciju demokratije i stvaranje istinski otvorenog društva.
BFPE zato tradicionalno promoviše poboljšanje nejednake početne pozicije u kojoj se nalaze žene, Romi, mladi, kao i stanovnici nerazvijenih sredina.